U C H W A Ł A NR IX/72/2003
RADY MIEJSKIEJ W STRYKOWIE
z dnia 29 maja 2003 roku
w sprawie: uchwalenia Regulaminu Rady Miejskiej w Strykowie
Na podstawie art. 18 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz.1951 zmiany: Dz. U. z 2002 roku Nr 23, poz.220, Nr 62, poz.558, Nr 113, poz.984, Nr 214, poz.1806) oraz w związku z § 24 Statutu Gminy Stryków wprowadzonego w życie uchwałą Nr VI/47/2003 Rady Miejskiej w Strykowie z dnia 12 marca 2003 roku Rada Miejska w Strykowie uchwala, co następuje:
§ 2. Tracą moc uchwały:
1) Uchwała Nr XXI/140/2000 Rady Miejskiej w Strykowie z dnia 30 sierpnia 2000 roku w sprawie uchwalenia Regulaminu Rady Miejskiej w Strykowie,
2) Uchwała Nr XXXVII/288/2001 Rady Miejskiej w Strykowie z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie zmian do Regulaminu Rady Miejskiej w Strykowie.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Strykowie.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu na tablicach informacyjnych Urzędu Miasta-Gminy Stryków.
Przewodniczący
Rady Miejskiej w Strykowie
Bogdan Walczak
Załącznik do Uchwały Nr IX/72/2003
Rady Miejskiej w Strykowie z dnia 29 maja 2003 roku
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1. Regulamin Rady Miejskiej w Strykowie zwanej dalej Radą określa organizację wewnętrzną oraz tryb pracy Rady i jej komisji.
§ 2. 1. Rada obraduje na sesjach. Do form jej działania należą posiedzenia komisji oraz indywidualna praca radnych,
2. Komisje Rady składają informację ze swej działalności na sesjach w wyznaczonych terminach.
ROZDZIAŁ II
1. Sesje Rady
§ 3. Rada obraduje na sesjach i rozstrzyga w drodze uchwał wszystkie sprawy leżące w jej kompetencji, określone w ustawie o samorządzie gminnym i innych przepisach prawa.
§ 4. Rada obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego w miarę
potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
§ 5. 1. Przewodniczący Rady jest zobowiązany zwołać sesję w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku przez co najmniej ¼ ustawowego składu Rady lub Burmistrza Miasta-Gminy Stryków.
2. Wniosek o zwołanie sesji powinien zawierać porządek obrad wraz z projektami
uchwał.
3. W przypadku nieobecności przewodniczącego sesję zwołuje wyznaczony przez niego wiceprzewodniczący.
4. W przypadku niewyznaczenia przez przewodniczącego Rady wiceprzewodniczącego, sesję zwołuje wiceprzewodniczący najstarszy wiekiem.
§ 6. 1. W ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia kadencji Rada uchwala ramowy
program działania na całą kadencję, określając w nim główne kierunki pracy i sposoby realizacji zadań Rady.
2. Ramowy program uwzględnia realizację postulatów wyborców i Strategię Rozwoju Gminy.
3. Rada w każdym czasie może dokonywać zmian i uzupełnień ramowego programu działania.
2. Przygotowanie sesji.
§ 7. 1. Przewodniczący zawiadamia pisemnie radnych , burmistrza, zastępcę burmistrza, sekretarza, skarbnika oraz przewodniczących jednostek pomocniczych gminy co najmniej 7 dni przed terminiem sesji o terminie, miejscu i godzinie jej rozpoczęcia, podając jednocześnie proponowany porządek obrad wraz z projektami uchwał i materiałami związanymi z przedmiotem obrad, za wyjątkiem sesji zwołanej w trybie § 5 pkt 1.
2. Zawiadomienie o sesji poświęconej uchwalaniu budżetu lub rozpatrywaniu sprawozdania z wykonania budżetu przesyła się najpóżniej na 14 dni przed sesją.
3. Na wniosek burmistrza przewodniczący rady jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji projekt uchwały, jeżeli wnioskodawcą jest burmistrz, a projekt wpłynął do rady co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem sesji.
§ 8. 1. Informację o zwołaniu sesji przewodniczący przesyła do przedstawicieli
jednostek ·samorządowych, przedstawicieli gminnych jednostek organizacyjnych, urzędów, przedsiębiorstw i zakładów, których dotyczą sprawy stanowiące przedmiot obrad.
2. Informację o terminie i programie sesji umieszcza się na tablicy informacyjnej
w Urzędzie Miasta-Gminy Stryków.
3. Obradowanie na sesjach.
§ 9. 1. Sesje Rady są jawne.
2. Jawność sesji lub jej część zostaje wyłączona, jeżeli przedmiotem obrad są sprawy objęte tajemnicą państwową lub służbową.
3. Jawność sesji obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych w tym protokołów z posiedzeń Rady i komisji.
4. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
§ 10. Rada może obradować i podejmować uchwały tylko w obecności co najmniej połowy składu Rady chyba, że przepisy prawa stanowią inaczej.
§ 11. 1. Otwarcie sesji następuje po wypowiedzeniu przez przewodniczącego obrad formuły